טואטה דה דנן

Tuatha dé Danann

במיתולוגיה האירית יש סיפורים שונים ורבים על גזעים מיסטיים שונים, שהאירלנדים צאצאים שלהם. זהו עולם מקביל של תופעות מיסטיות ויצורים דמויי אלוהים על טבעיים.
אחד הגזעים המרכזיים הוא טואטה דה דנן, שהיו הגזע הרוחני של אירלנד והעתיק מכולם.

הטואטה דה דנן היה גזע קסום שהחזיק בכוחות על טבעיים. רובם היו יצורים דומים לאל או יצורים אלוהיים שסגדו להם. גזע זה היה ידוע גם כמי שמאמין באלה דנו, שנחשבה לאם האלות ולפעמים כונתה האם. 

הטואטה דה דנן הביא לאירלנד כישורים וחוכמה מרתקים כשהגיעו לשם, היו מיומנים בחוכמת הדרואידים. הם רכשו כישורים אלה מארבעה אנשים חכמים שהתגוררו בארבע ערים. טואטה דה דנן הביא ארבעה אוצרות מארבעת הערים, אוצרות שהועילו לאירלנד. 

4 האוצרות של טואטה דה דנן

טואטה דה דנן למדו מ 4 אנשים חכמים מ4 ערים שונות כישורים יקרי ערך וקיבלו מהם 4 פריטים יקרי ערך. המיתולוגיה מתייחסת לאותם פריטים כאל ארבעת האוצרות של טואטה דה דנן.

החנית של לוג

לוג היה חצי פומורי וחצי טואט דה דנן. הוא דמות ידועה נוספת במיתולוגיה הקלטית. הוא היה לוחם אלוף של טואטה דה דנן והיו לו חרבות שמי שהשתמש בהם מעולם לא נכשל בקרב. 

היתה לו גם חנית, שראשה היה עשוי מברונזה כהה וחדה ביותר. לחנית היו יכולות קסומות והיתה מתפרצת ממנה אש. המשתמש בה היה צריך לשמור אותה במים קרים, על מנת שהלהבות ירדו.

החנית של לוג נעלמה מתי שהוא אך לאחר מכן נמצאה והוחזרה לטואטה דה דנן.

חרב האור

זו הייתה חרב שהייתה שייכת לנואדה, המלך הראשון בגזע. החרב הופיעה למעשה בשפע מסיפורי העם האירים וגם הסקוטיים. היו לה כמה שמות: חרב זוהרת, לבן של אור, וחרב אור. 

החרב הופכת את המחזיק בה לעוצמתי ביותר ומכת החרב היתה קשה. 
למרות עוצמת החרב, זה מעולם לא הספיק בהכאת אויב, מכיוון שהאויב היה בדרך כלל ישות על טבעית, והיה מחזיק בתוכו נשמה של חיה, שהיא היתה נפגעת ולא הישות.

אבן פאל 

אבן הגורל, ויש האומרים האבן המדברת.

המלכים של אירלנד השתמשו בה כאבן ההכתרה. זה היה המקום בו הוכתר כל מלך אירלנד.
זו היתה אבן קסומה ששאגה מרוב שמחה כשמלך היה מתיישב עליה. האבן הייתה מסוגלת להעניק למלך שלטון ארוך כמו גם להחיות אותו.

האבן איבדה את יכולותיה בשלב כלשהו בדרך. קוצ’וליין שטען לכתר רצה שהאבן תשאג תחת לרגליו, אבל האבן לא עשתה זאת. ולכן היכה בה בחרבו ופיצל אותה לשניים והיא איבדה את קסמה.

יש תיאוריה האומרת שהאבן נגנבה לסקוטלנד ונמצאת היום שם ויש האומרים כי האבן שמורה היטב באירלנד לימים בהם יגיעו שוב מלכים גבוהים.

קדירת הדגד’ה

שומר הקדרה היה הדגד’ה, שהיו לו 2 אוצרות נוספים משלו. דגד’ה היה אל ואחד המלכים הגבוהים באירלנד. כוחה של הקדירה הזו חזק מאוד. היא  הייתה סמל של נדיבות וסיפקה ללא הפסקה מזון ושתייה לאלים.
מספרים כי בתקופה שבה טואטה דה דנן נכחו באירלנד לא היה חסר דבר לאנשים. תמיד היה דגן והמלטות של פרות ועגלים. האנשים חיו ברווחה ושפע. לאחר מכן כשיצאו מאירלנד או נעלמו, מספרים כי התבואה ירדה במידה ניכרת והפירות היו מבאישים.

כוח נוסף שהיה לקדירה הוא להחיות את המתים ולרפא את הפצועים.

טואטה דה דנן- הגעתם והיעלמותם

המקור של טואטה דה דנן נותר מעורפל לגבי אופן הגעתם לאירלנד. לפני שהגיעו לאירלנד היו בדנמרק ואף בסקוטלנד. מקורות רבים טוענים כי הגיעו דרך “טיסה” באוויר בצורה של ערפל ונחתו באירלנד. מאמינים כי באו מהשמיים ומקורם לא מכדור הארץ. כפי הנראה היו גזע חוצני. יש הטוענים שמוצאם מאטלנטיס.

מניחים שהאלה האם דנו הציעה להם את חסותה, לאחר שהוגלו לראשונה מאירלנד והתפזרו במקומות שונים. דנו עזרה להם להתחדש וללמוד כישורי קסם חדשים, וכך הצליחו לחזור לאירלנד בערפל קסום. 

ההגייה של הטואטה דה דנן היא  “Tho a Du-non”. המשמעות המילולית של שם זה היא “שבטי האל” ובכך מצדדים בטענה הי הם מלאכים נופלים.  ישנם מקורות הטוענים כי משמעות השם היא “שבט דנו”. דנו הייתה אלה גדולה (“האם”) באירלנד העתיקה.

המיליזיאנים היה גזע נוסף שהיה באירלנד העתיקה. בימי קדם, כאשר טואטה דה דנן ניצחה בקרב והשתלטה עליהם, הייתה להם עסקה עם המיליזיאנים. הם הוציאו אותם החוצה מאירלנד, אך אמרו להם שאם יצליחו לנחות שוב באירלנד, המדינה תהיה שלהם.
המיליזיאנים נסוגו וחזרו לים. ואז, הטואטה דה דנן העלו סערה גדולה בשמיים על מנת לרסק את ספינותיהם ולגרום לאבדון שלהם. לאחר מכן בעזרת קסמים שמרו על אירלנד לא נראית בכדי שהמיליזיאנים לא יחזרו.

עם זאת, לאחר שנים רבות המיליזיאנים הצליחו למצוא את האדמה של אירלנד ונכנסו אליה. 

לאחר שהמיליזיאנים הגיעו לאירלנד, טואטה דה דנן נעלמו לתמיד. יש האומרים כי נלחמו והובסו ויש תיאוריה מרכזית הטוענת כי הם כלל לא נלחמו אלא שידעו בכישורי החיזוי שלהם כי יפסידו בקרב ובנו ממלכות משלהם מתחת לכמה גבעות ברחבי אירלנד ושם הם נמצאים עד היום. תיאוריה זו מרמזת על כך שהם למעשה אנשי הפיות של אירלנד.

אנשי פיות?

בפולקלור האירי טואטה דה דנן ידועים כאנשי הפיות המיומנים בקסמים. 
לא ברור אם מאז ומתמיד היו אנשי פיות או שזו היתה דרכים להעלם מהאדמה- להכנס לתלוליות שבנו ולהפוך לפיות.

יש הטוענים כי המיליזיאנים וטואטה דה דנן חיו זה לצד זה. מאחר ולטואטה דה דנן היו כישורים גדולים בקסם ובאומנויות, מוזיקה, שירה ואדריכלות. מסיבה זו, המיליזיאנים רצו לשמור עליהם לחיות בסביבה כדי לנצל את כישוריהם. כמו כן, רצו את סוסיהם. היו להם סוסים שלא ניתן היה למצוא בשום מקום אחר, סוסים בעלי עיניים גדולות, חזה רחב, ומהירים כמו הרוח.

אלים קלטיים

אלת האביב והפריון, אלת ריפוי, המים והאש. 
קשורה לחג הפגאני אימבולק
לקריאה

האל הטוב. מנהיג של טואטה דן דנן.
אל פוריות, אדמה, חיים ומוות. אל הקסם
לקריאה

גזע רוחני בעל כוחות על טבעיים . אבות האירלנדים. יתכן שהיו אנשי פיות.
לקריאה

אלת אם של הטואטה דה דנן. אלת האדמה והארץ.אם האלים והעם הקלטי
לקריאה

אלת הנהר, אשר יצרה את נהר הבויין אשר באירנלד. נחשבת גם לאלת ההשראה
לקריאה

אל הריפוי.
נחשב למרפא גדול
לקריאה

אלת מלחמה. היתה יכולה לשנות צורה ולרוב הופיעה בדמות זאב או עורב
לקריאה

כוהנים קלטיים. שימשו גם כמורים מדענים ושופטים. בעלי יכולות קסם עוצמתיות 
לקריאה

שומרת הדרכים הקדושות, שומרת החלומות, גברת פרא בעלת קרני האייל.
לקריאה

דרואידים אז והיום
מאמר

מוסיקה קלטית