לילית-האלה הפמיניסטית הראשונה

לילית היא אחת האלות הנחשבות לעוצמתיות ולאפלות ביותר. מה היא באמת מייצגת מעבר למוניטין האפל שלה?

לילית מזוהה עם קסם שחור שלא בצדק ותיכף נבין את מקורו. ככזו היא יכולה להופיע בצורה דמוית נחש, או כאישה מכונפת החובשת כתר עם נחשים, חתולים וינשופים. אם תחפשו בגוגל שתראו שהתוצאות הראשונות מעלות שהיא מייצגת מרדנות, רוע לב וחוסר צניעות. אישה- נחש, אישה פתיינית שמאיימת להרוס כל מה שבדרכה. בואו נבין את המקור לזה. מהמיתוס העתיק ביותר נתחיל להתבונן באנרגיה האמיתית של לילית.

לילית- האישה הראשונה של אדם

לילית נחשבת לאשתו הראשונה של אדם, אולם בתנ”ך היא לא מוזכרת בשמה בראשית הבריאה, או בהקשר של אדם. בספר ישעיהו פרק לד’ נמצא אזכור לשמה:  “וּפָגְשׁוּ צִיִּים אֶת אִיִּים וְשָׂעִיר עַל רֵעֵהוּ יִקְרָא אַךְ שָׁם הִרְגִּיעָה לִּילִית וּמָצְאָה לָהּ מָנֽוֹחַ”. בין יצורי הפרא של המקרא (ציים, איים, ושעיר) לילית מוצאת את מקומה ואת מנוחתה.

לילית היא הפמיניסטית הראשונה. היא האישה הראשונה של אדם עוד לפני חוה.
שלא כמו חוה, לילית נוצרה מחימר, מאדמה. זה אומר שהיא נוצרה מאותו חומר כמו אדם, וככזו היא מרגישה שוות ערך לאדם.

בהיותה עשויה מאותו חומר כמו אדם, לילית חשבה שהיא בוודאי צריכה להיות שווה לו.

סיפור הבריאה מוזכר פעמיים בספר בראשית. בפרק א ובפרק ב, והם שונים.

בפרק א’–  וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם”

גבר ואישה נבראו בצלם אלוהים במידה שווה.

בפרק ב’ –  “וַיִּיצֶר ה’ אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם עָפָר מִן הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים… וַיִּבֶן ה’ אֱלֹהִים אֶת הַצֵּלָע אֲשֶׁר לָקַח מִן הָאָדָם לְאִשָּׁה וַיְבִאֶהָ אֶל הָאָדָם. וַיֹּאמֶר הָאָדָם זֹאת הַפַּעַם עֶצֶם מֵעֲצָמַי וּבָשָׂר מִבְּשָׂרִי לְזֹאת יִקָּרֵא אִשָּׁה כִּי מֵאִישׁ לֻקֳחָה זֹּאת”.

האישה נבראה מצלעו של אדם.

אנחנו רואים פעם אחת שוויון בין המינים, ופעם נוספת אישה שלאדם יש קדימות עליה.

למה השונות הזו? האישה הראשונה היא לילית שלמדנו לפחד ממנה, והאישה השניה היא חוה.

 

מדרש בן סירא

במדרש אלפה ביתא דבן סירא (האלפבית של בן סירא- יצירה שנכתבה במאה ה10) נכתב כי אדם ולילית רבו מי יהיה למעלה בזמן קיום יחסי מין.
לילית הרגישה שוות ערך אליו, וכאשר שוויון זה לא התקיים היא מאסה בו וקמה והלכה.

אדם מתבכיין לאלוהים: ‘ריבונו של עולם, אישה שנתת לי ברחה ממני’. 
לבקשת אדם, אלוהים שולח שלושה מלאכים – סנוי, סנסנוי, וסמנגלף ,להחזיר את לילית, אך היא סירבה.
גרסה אחרת מגדילה ומספרת שהיא אמרה למלאכים שהיא לא יכולה לחזור לבעלה הראשון כי היא כבר שכבה עם “השד הגדול” (מה פתאום שהיא לא תרצה לחזור לאדם? היא חייבת לבגוד ולא סתם, אלא עם שד).

המלאכים מצאו את לילית באזור ים סוף ובקשו ממנה לחזור איתם. מכאן ואילך מתחיל מאבק ביניהם. לילית אומרת להם כי ילדה לאשמדאי שדים ואינה יכולה לחזור לבעלה לאחר שבגדה בו. בתגובה לילית מקוללת בכך שתלד כל יום 100 ילדים מתים ( איזו אלימות קשה מופעלת נגדה!), היא מקללת אותם בחזרה, והם לוקחים את כל ילדיה לאלוהים, רמז לכך שגם השדים הם בחסות האל ובאחריותו. והיא עונה להם כי אלוהים ברא אותה כדי להרוג תינוקות בנים עד גיל 8 ימים ותינוקות בנות עד 12 יום.

המלאכים משביעים אותה שלא תיגע בתינוקות אם תראה אותם במקום מגוריהם (מכאן האמונה שאין לצאת החוצה עם תינוקות רכים) או אם תראה קמע ובו כתובים שמותיהם של 3 המלאכים.

ביהדות העממית, מסיפור זה נוצרו קמעות רבות נגד לילית, שנמכרים עד היום לשמירתם של תינוקות. מהריגת תינוקות בני יומם, זה מתפתח גם לשדה הקשורה להפלות.
אפשר לקרוא כאן על כישוף ביהדות ועוד על סיפור לילית והמלאכים

אם כן, לילית נחשבת לכוח אפל מכיוון שהיא מייצגת את הלא ייעשה. קיבלה חיים לצידו של אדם ובחרה לעזוב אותו ואף לא מוכנה לחזור.
לילית לא חוזרת לאדם, והוא מקבל את חוה המעודנת.

בעוד חוה מתוארת בעיקר כדמות אימהית וצייתנית,  לילית היא בלתי נשלטת, לא צייתנית, מינית, מושכת, בעלת רצון משלה.

הפנים של לילית

לילית קשורה בליליתו LILITU- אלה שדה אכדית (אנחנו יודעים השפעות רבות של אכד ושומר על התנך, המדרש, הקבלה, והמיתוסים שלנו)  ליליתו היתה אלה לילית שליוותה את האלה אישתר. האכדים והשומרים האמינו, שהיא מפתה גברים ישנים, שוכבת איתם ויולדת להם ילדים שדים.

אחד הפנים של ליליתו הוא של אלת פריון, שאחראית על מיניות אקטיבית ולא פאסיבית.

לילית ובנותיה השדות, אונסות גברים תמימים בלילות וגורמים להם לפלוט זרע, וזאת כנראה דרכה של היהדות לאסור שפיכת זרע לבטלה.

גם ליוונים יש שדה שמפתה גברים בלילות ושמה ‘למיה’ ועל פי האיסלם לילית היא אשת השטן והג’ינים הם הילדים שבאים מהם. במסופותמיה, למשטו היא אלה רעה שנוהגת לפגוע באימהות ובילדיהם בזמן הלידה. במיתוסים נוצריים מוקדמים לילית מייצגת רוע קוסמי. היא מלכת המכשפות המקיימות יחסים עם השטן. גם כאן היא חוטפת ילדים, אם כי בוגרים יותר.

התפתחות זו כנראה נבעה מכך שנלקחו מלילית ילדיה, ולכן היא חוטפת בחזרה ילדי בני אדם.
בקבלה לילית מקבלת כוח קוסמי. והיא מקבילה בכוחה לשכינה.

אנחנו רואים שיש קשר בין השמות והייצוגים בתרבויות אלו שהשפיעו אחד על השני בגלל קרבתם הגאוגרפית או הרעיונית, ועבורם לילית ייצגה את הפחדים העמוקים ביותר מנשיות מינית חופשיה ופרועה, שהחברה לא יכולה לשלוט בה.
המיתוסים אודותיה היוו יסוד חשוב בשימת גבולות מיניים ויסודות פטריארכליים.

העוצמה המאיימת של לילית

לילית המודעת לכך שהיא משועבדת, בורחת לים סוף, אותו מקום שדרכו העברים הקדומים יברחו מעבדות במצריים. היא מתריסה מול הפטריארכיה, מסרבת לעמדה מינית כנועה, ומסרבת לנישואין.

אם נוריד את ההשפעות הדמוניות שיוחסו לה עקב התנהגותה, נראה אנרגיה נשית עוצמתית, יצירתיות, אינטואיציה, יכולות רוחניות גבוהות. הנוכחות שלה נחשבת למגנה מפני פגיעה מאנשים אחרים. לילית מייצגת תעלומות נשיות וגם מרד. היא מייצגת חופש ופמיניזם.

עם השנים והיכולת לקרוא את המפה בצורה אחרת, לילית הפכה לכוח שאפשר לעבוד איתו על מנת להתחבר למיניות ולכוח הפנימי. אבל, בואו לא נתבלבל ונעשה לה אידיאליזציה בסגנון העידן החדש, ונהפוך אותה לרכה ומתוקה. היא לא.   

הטבע המיני שלה הוא כזה שלא ניתן לשלוט בו. היא לא דוחפת פנימה את הצרכים המיניים שלה. כשהיא כועסת (ובצדק) היא תלחם בחזרה. היא תבטא עד הסוף את אנרגיות הכעס שלה. יש לה היבטים עוצמתיים שיכולים להחוות כאפלה. (בדיוק כמו היבטי הצל, שעד שלא עובדים איתם ומוכנים להתבונן בהם ולעשות איתם שלום, רק אז יהפכו לחלקי עוצמה).
יש לקחת את כל הפרשנויות של עוצמה בשקל, על האלה הזועמת והנהדרת הזו בזהירות, שכן היא נוגעת בנקודות של כאב עמוק באישה. לא נרצה לפרש אותה כפחות מזה.

הכוח שלה מתאים לעבודה על מערכות יחסים מיניות,  ריפוי טראומה מינית, העצמה נשית, עמידה מול דיכוי, סקסיזם. חיזוק הביטחון העצמי והחושניות. חקר והתעוררות המיניות, עבודה עם חלקי הצל הנשי, החזרת הכוח האישי וחיזוק הקול הפנימי.

איך לעבוד עם הכוח של לילית

אני מאמינה שלעבוד עם לילית לא נועד להכרות ראשונית עם כוחות ואלוהויות.

אבל אם לילית מסקרנת אותך, הדבר הראשון שאפשר לעשות, כדי לעבוד עם הכוח שלה, זה להכיר אותה יותר. לקרוא עליה ועל המיתוסים השונים.  לקריאה- למצוא את האלוהות שלך
הדבר השני הוא להתחיל לעבוד, לאט, עם האנרגיות שלה ולהכיר אותה.

אלמנטים שיכולים להתאים לעבודה עם לילית:

קריסטלים

שׁוֹהַם

ג’ספר אדום

בזלת

קרנליאן אדום

לברדוריט

אבן ירח שחורה

טורמלין שחור

גרנט


צמחים ושיקויים:

בלדונה (רעיל)

נר לילה (רעיל)

רוש (רעיל)

מוגוורט

פצ’ולי

ורדים


אלמנט
אוויר (ולכן מומלץ להשתמש בקטורת המייצגת אוויר)


צבעים:

שחור ואדום


זמנים טובים לעבודה
שישי (מהשקיעה ועד לצאת השבת)

מולד ירח

בלטיין- עבודה על היבט מיני

סווין- קציר אחרון

29 בפברואר- מגיע פעם ב4 שנים ונחשב ליום של שבירת דפוסים


שעה טובה לעבודה
בין חצות ל4 לפנות בוקר


בעלי חיים

חתולים

נחשים

ינשופים


אוכל \ שתייה

תפוחים

רימונים

יין אדום

שוקולד