האלה מוריגן

האלה מוריגן היא אחת האלות הידועות במיתולוגיה הקלטית. נודעה כאלת מלחמה ובאפשרותה לשנות צורה.

מוריגן הית מסוגלת לשלוט בכל צורות המים, כולל אגמים, נהרות, אוקיינוסים ומים מתוקים. המיתולוגיה הקלטית בדרך כלל מתייחסת אליה עם הרבה מאוד שמות. שמות אלה כוללים את מלכת השדים, המלכה הגדולה ומלכת הפנטום.


מוצאה של האלה מוריגן

מקורה של האלה מוריגן אינו חד משמעי. יש מקורות הטוענים שהיא אלה משולשת, אך אגדות אחרות מתארות אותה כדמות יחידה ולא כחלק מהאלות הקלטיות המשולשות.
יש האומרים שהיא התחתנה עם הדגד’ה ולשניהם נולד ילד בשם אדאיר. בניגוד לכך, יש האומרים שהיא לא הייתה אשתו, אך הם נפגשו פעם אחת בנהר והתעלסו.

נראה כי המיתולוגיה הקלטית יודעת מעט מאוד על האלה מוריגן. מה שברור מכל האגדות הוא שהיא הייתה חלק מטואטה דה דנן.


האלה מוריגן בסיפורי העם הקלטיים

למיתולוגיה האירית באופן כללי אין תיאור אחד עקבי של אלים ומוריגן אינה יוצאת מן הכלל. היא יוצגה בצורות שונות. אך כנראה זה היה בעיקר בגלל שהיה ביכולתה לשנות צורתה. היא יכלה לעצב את עצמה לכל יצור שרצתה להיות. מרבית האגדות טוענות כי המוריגן הייתה אישה יפה מאוד אך מפחידה.

כשהיא בצורה אנושית, היא אישה יפהפייה צעירה בעלת שיער ארוך וכהה ולובשת בדרך כלל שחור. עם זאת, בגדיה חשפו לרוב את גופה. לרוב, האלה מוריגן מופיע בדמות זאב או עורב.

לעיתים האלה מוריגן הופיעה בדמות בת אנוש, אך לא אותה גברת צעירה ויפה. בחלק מהמקרים היא נראית כאישה מפחידה שהיא למעשה כובסת. כשהיא כובסת היא נראית כאילו היא שוטפת את בגדי החיילים שמתים בקרוב.
לפעמים היא שוטפת גם שריונים וחתיכת הבגדים שהיא אוחזת בדרך כלל מוכתמת בדם כסמל למוות. 


חלקי הצל של האלה מוריגן

מאחר והיו לה תחפושות רבות, היו למוריגן כמה תפקידים שונים. ראשית מאחר והיתה חלק מטואטה דה דנן, היו לה כוחות קסם. 

כאלת החיים והמוות- מוריגן תמיד מילאה חלק במלחמות ובהתנהגות החיילים. שליטתה במלחמות ובניצחון הניבה נצחונות רבים לטואטה דה דנן.

אגדות מספרות כי עיסוקו של מוריגן בקרבות היה באמצעות ריחוף מעל הקרב. היא מעולם לא עסקה בהם פיזית. באותם רגעים היא לקחה צורה של עורב ותמרנה את תוצאות הקרבות. 

לאירים הקדומים ולפגאניים המודרניים יש נקודות מבט שונות על תפקידה של מוריגן.
עבור האירים הקדומים היא מפחידה ונחווית כאלת מוות, הפאגנים המודרניים מאמינים שהיא מגנה ומרפאת.
רבים סוגדים ומכבדים אותה גם היום באמצעות פריטים כמו קערות דם ונוצות עורבים. יש אנשים שאף מחזיקים בבגדים אדומים כסמל לכביסות הדם שהיתה מכבסת.

אגדת קו צ’וליין והנקמה של מוריגן

אחד הסיפורים הבולטים של מוריגן הוא המיתוס של קו צ’וליין. בסיפור זה היא התאהבה בלוחם רב עוצמה בשם קו צ’וליין. מוריגן ניסתה כמה פעמים לפתות אותו, אך הוא תמיד דחה אותה. היא מעולם לא קיבלה עובדה זו, ולכן עם לבה השבור החליטה לנקום בו.

היא משתמשת ביכולתה לשנות את צורתה כדי להסיח את דעתו ולהרוס את תוכניותיו. השהייה בקרבתו הייתה הדרך הטובה ביותר שלה להשיג את שרצתה.
היא הופיעה בפניו כשור וניסתה לגרום לו לאבד את דרכו, אך לא הצליחה בכך.
היא הופיעה כצלופח וניסתה לגרום לו למעוד, אך גם כאן נכשלה.
בפעם  השלישית היא שינתה את הופעתה לזאב, בניסיון להפחיד אותו, גם במקרה זה לא הצליחה.

היא החליטה ללבוש את הצורה האנושית שלה. היא הראתה את עצמה בפני קו צ’וליין כאישה זקנה שתפקידה היה לחלוב את הפרות. קו צ’וליין הצליח לזהות אותה. 

כל ניסיונותיה נכשלו והגבירו את הזעם בתוכה. היא החליטה שקו צ’וליין חייב למות. ביום בהיר אחד הסתובב קו צ’וליין על סוסו. הוא הבחין במוריגן כשהיא יושבת ליד נהר ושוטפת את שריונו. כאשר קו צ’וליין ראה את שריונו, הוא ידע שהוא עומד למות. זה היה המחיר שהיה עליו לשלם בגין השלכת אהבתה.

ביום הקרב נלחם קו צ’וליין בעוצמה עד שנפצע קשה. הוא מבין שהוא גוסס, והולך להביא אבן גדולה אליה קשר את עצמו על מנת למות זקוף. עורב ישב על כתפו להודיע לחיילים האחרים שהוא מת.

אלים קלטיים

אלת האביב והפריון, אלת ריפוי, המים והאש. 
קשורה לחג הפגאני אימבולק
לקריאה

האל הטוב. מנהיג של טואטה דן דנן.
אל פוריות, אדמה, חיים ומוות. אל הקסם
לקריאה

גזע רוחני בעל כוחות על טבעיים . אבות האירלנדים. יתכן שהיו אנשי פיות.
לקריאה

אלת אם של הטואטה דה דנן. אלת האדמה והארץ.אם האלים והעם הקלטי
לקריאה

אלת הנהר, אשר יצרה את נהר הבויין אשר באירנלד. נחשבת גם לאלת ההשראה
לקריאה

אל הריפוי.
נחשב למרפא גדול
לקריאה

אלת מלחמה. היתה יכולה לשנות צורה ולרוב הופיעה בדמות זאב או עורב
לקריאה

כוהנים קלטיים. שימשו גם כמורים מדענים ושופטים. בעלי יכולות קסם עוצמתיות 
לקריאה

שומרת הדרכים הקדושות, שומרת החלומות, גברת פרא בעלת קרני האייל.
לקריאה

דרואידים אז והיום
מאמר

מוסיקה קלטית