רונים- א"ב של קסמים

סודות הרונים

אלפבית רוּני הוא שם של כתב אלפביתי עתיק כשלכל אות יש משמעות. כתב זה מעולם לא התפתח כשפה מדוברת, אולם כן נעשה בו שימוש לכתיבה בשפות גרמאניות שונות.
כיוון הכתיבה לא היה קבוע, אפשר לכתוב משמאל לימין או מימין לשמאל.

הכתב העתיק- הפות’ארק

שבטים גרמאניים (500-1000 לפנה”ס) הוא מונח המתייחס לשבטים שישבו באירופה ובמיוחד בדרום סקנדינביה ובמערב גרמניה של היום. הצאצאים שלהם הם העמים היושבים כיום במדינות בשוודיה, דנמרק, נורווגיה, גרמניה, צרפת, אוסטריה, שווייץ, אנגליה, הולנד. 

באלפבית הרוני המקורי העתיק יש 24 סימנים. כל סימן נקרא רון או רונה.
האלפבית נקרא בשם פות’ארק (Futhark) על שם הצליל של ששת האותיות הראשונות.  
סימנים אלה מסמנים את הצלילים f-u-th-a-r-k.

בגלל השבטים הנודדים נוצרו בו וריאציות שונות. העתיק והידוע ביניהם הוא הפות’ארק הקדום ובו 24 סימנים, יש גם את הפות’ארק הצעיר ובו 18 סימנים, והפות’ארק האנגלי הקדום (אנגלו סקסי) בעל 33 סימנים.

מבחינה חזותית הרונים מורכבות מקווים אנכיים ואלכסוניים. כפי הנראה על מנת להקל על גילוף באבן, עץ וכדומה

האטימולוגיה של המילה רונה בשפות גרמאניות עתיקות מגלה מספר משמעויות: סוד, מסתורין, שפה נסתרת, לחישה. ואכן הרונים נחשבים כלחישות שאנו מקבלים מהאלים, מהאני הגבוה, או שולחים ליקום.
הרונים שאנו עוסקים בהם, אינם באמת אותיות אלפבית, אלא צופן למעמקים.

עם המעבר לשימוש באלפבית הלטיני שהגיע לאחר מכן, נותר האלפבית הרוני בשימוש ככתב מיסטי ומאגי בלבד.
בספרות הסקנדינבית מסוף ימי הביניים, נפוץ השימוש ברונים בנוסחאות מאגיות.

זכר או נקבה?

לפעמים נראה שכתוב בספרות רונים ולפעמים רונות. המילה באנגלית היא RUNES, ויש כאלו שמתייחסים אליהם כנקבה -רונות, וכאלו המתייחסים אליהם כזכר -רונים.
בתחילת דרכי עם הרונים, עוד לפני שעבדתי איתם, קראתי להם רונות. כשהתחלתי לעבוד איתם הרגשתי שהם רונים, מכיוון שאני חשה את האנרגיה שלהם כזכרית יאנגית, ולכן הרגיש לי נכון לקרוא להם רונים, ועדיין מדי פעם מתייחסת אליהם כרונות…
בכל מקרה, גם רונות וגם רונים אפשרי. מה שמרגיש לכם יותר נכון.

אודין מביא את הרונים לעולם

על פי המיתולוגיה הנורדית האל אודין פנה אל “עץ העולם” (יגדרסיל) על מנת שיגלה לו את סודות היקום והעתיד כדי להחכים יותר. העץ הורה לו לקבע את עצמו במהופך עליו במשך תשע יממות רצופות. חוויה הזו היתה עבורו כמו לידה מחדש.
בתום תשע הימים הוא ראה בעיני רוחו את הרונים, אותו א”ב נורדי קדום שטעון בקסם ומכיל רבים מסודות הקיום הגדולים.  אודין אם כן נחשב לזה שהביא אותם לעולם.

בכל מקרה, מעניין כי חלק מהחוקרים השכלתניים טוענים כי נכון לראות ביצירת האלף-בית הרוני כיצירתו של אדם אחד לא ידוע (ולא כתהליך אבולוציוני).

רונות נחצבו על קמיעות, על קרני שתייה, חניתות קרב, על משקופי הבתים ועל חרטומי ספינות הוויקינגים, אפשר לראות היום סימני רונות על וכלי נשק עתיקים במוזיאונים, הם קשורים בשמות של אלים ולוחמים, נמצאים בלחשים סודיים, בקטעי שירים, חרוטים על מטבעות ועל אבנים וסלעים.

אז יש לנו בפותארק המסורתי הקדום 24 רונים. הם מחולקים ל3 משפחות של שמונה רונים.
כל משפחה מכונה אט. אט בנורווגית זה שושלת.
נקראו על שם האלים הנורדיים פרייה, הגל וטיר. לכל אחד מהם מיוחסים 8 רונים.

ויש לנו עוד רונה אחת המיועדת לניבוי, שיש כאלו שמשתמשים בה (היא חידוש מאוחר יותר)- רונה ריקה. משמעותה “דרך הקארמה”. עניינים נסתרים. אנחנו לא אמורים לקבל כרגע את התשובה.

מכיוון שיש רונה דומה מאוד באנרגיה שלה, יש שלא רואים צורך ברונה ריקה.

רונים והנאצים

אחת ההשפעות החזקות על המסורת של העם הגרמני התחילה עם תנועת וולקיש (ניתן לתרגם אותה כמהות העם). זו היתה תנועה רומנטית שיצרה חיבור למיתולוגיה הנורדית ולמסורות קדומות.
התנועה התחילה את דרכה על מנת לחזק את הזהות הגרמנית התרבותית. 
המיתולוגיה הנורדית וההיסטוריה העתיקה של הוויקינגים נחשבו לבעלי אלמנטים של המיתולוגיה הגרמנית.

מתנועת וולקיש יצאה שלוחה בשם אגודת תול, שהקדישה תשומת לב לאידיאולוגיות גזעניות. ממנה יצאו רבים לתנועה הנאצית. היו חברים בה נאצים כמו רודולף הס, והאס פרנק. 

הימלר עוד לפני שהיה מעורב בנאציזם, התעניין בתורות הנסתר. הוא התעניין במיוחד בצד הנסתר של המורשת הגרמנית, וכאשר ניתנה לו שליטה על הSS, הוא יישם מסורות, סמלים ואמונות שהיו להם קשרים למסדרים גרמניים קדומים.

החיפוש של מפלגת הנאצים, אחר תוקף לאידיאולוגיה שלהם, הוביל אותם ליצירת מערכת רונית גרמנית חדשה, שתקדם אלמנטים של כוח.
גווידו פון ליסט, מיסטיקן אוסטרי, יצר מערך רונות הנקראות ‘רונות ארמן’- 18 רונות שהתבססו על הפותארק הצעיר ובחלקן הקטן גם על הרונות האנגלו סקסיות. 

אחת הרונות שהיתה בשימוש הSS היא רונת וולפסאנג’ל Wolfsangel. רונה בשם זה לא קיימת במערך הפותארק העתיק, והיא מבוססת לא רק על מקור מיתולוגי, אלא גם על התרבות הגרמנית, בה סמל זה שימש כטוטם פיזי כדי להדוף כביכול אנשי זאב. מה שבהמשך התחבר לסיפורים על חירות ועצמאות, סיפורים בהם איכרים מקומיים נוקמים בתוקפים זרים, באמצעות אלימות קיצונית. מנטליות זו של טיהור הרע על ידי אלימות קשה תויגה כרצויה וכגבורה.

וולפסאנג’ל הפך לתג לחלק מחטיבות האס אס.

רונה ארמן נוספת ששימשה את האס אס הייתה רונת ט’יר.
טיר היה אל המלחמה והצדק. האס-אס השתמש בזה כתג שהוצג בזרוע השמאלית העליונה של הכשרת קציני SS.

מקורו של רונת סיג הוא מהפותארק העתיק והצעיר, בהם רונה זו נקראת SOWILO. רונה זו שמשמעותה שמש, מדברת על ניצחון השמש, הצלחה, חיוניות, השראה, צדק, ומוטיבציה, ומערך רונות ארמנן שאומצו בידי הנאצים כיוונו אותה מחדש בעיקר למשמעות של נצחון.

בינדרונים

בינדרונים זהו שילוב של כמה רונים ביחד (המושג נקרא קשירת רונים) בכדי ליצור משמעות מסוימת המביאה את העוצמה שאנחנו רוצים לקסם שלנו, לכוונה שלנו, לבקשה שלנו.
אלו סמלים שנוצרים ע”י הצבת רונות אחד על השני.

בינדרון למעשה הן רונות המשמשות לקמעות, ע”י שילוב של רונים היוצרים סמל אחד המייצג את סך האנרגיות שלהן.

סדנת הרונים שיצרתי מיועדת ללימוד יצירת בינדרונים.

אפשרויות נוספות לעבוד עם רונים

הרונים הן רב ממדיים וכשמכירים אותם, נפתחים להמון דרכים לעבוד איתם.

בין אם זו משיכת רון מדי יום בבוקר, על מנת לקבל הבנה גבוהה על ההתנהלות הרצויה לי היום ולמה כדאי לי לשים לב, או רונים שיכולים לעזור לריפוי (הילינג). אפשר פשוט להניח את הסמל על הגוף, אפשר לצייר רונים מסוימים מעל צלחת האוכל או השתיה, מעל סיר הבישול וכו’. אפשר ללמוד לכתוב את השם שלנו באותיות אלו, ולצרף סמל מסוים לחתימה, מה שיגביר את האנרגיה של הכתוב. בזמן טיהור הבית, אפשר לצייר רונות מסוימות באוויר, כהגנה על דלתות וחלונות. לענוד תכשיט עם סמל רון מועדף, לצייר את הרון שאני זקוקה לאנרגיה שלו על דף, וללכת עם הדף בתיק או בכיס כל היום, לצייר רונים על האדמה במקום של טקס, ועוד כיד הדמיון הטובה.

אז כדאי להיות עם ראש פתוח, והקסם יגיע…

כלי אנרגטי עוצמתי ביותר. 
בסדנה ניתן דגש על שימוש ברונים כקמעות וסמלים אנרגטיים
ולא לפריסות ניחוש.